Türk şirketten Ekvador’a dev yatırım

Yıldırım Tüm ortaklık'in iştiraki olan Yılport Tüm ortaklık, Ekvador'daki Puerto Bolivar Limanının işletme haklarını 50 yıllığına devraldı. Firma açıklamasına gore, 2025 yılına kadar dünyanın en büyük ilk 10 internasyonal liman işletmecisi arasına girmeyi hedefleyen Yılport Tüm ortaklık, 21. global limanını portföyüne ekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şubat 2016'da düzenlemiş olduğu resmî Ekvador ziyaretinde, Ekvador Devlet Başkanı Correa'nın da katılımıyla Puerto Bolivar'ın devir çerçeve anlaşması iki liderin huzurunda imzalanmıştı. Ekvador'un Machala kentinde bulunan Puerto Bolivar Limanında Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Ekvador Ulaştırma Bakanı Walter Solis, Yılport Tüm ortaklık Idare Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım ve ortalama bin bireyin katılmış olduğu törenle limanın ayrıcalık sözleşmesi imzalandı. Atılan imzalarla Puerto Bolivar Limanının 50 senelik işletme haklarını, 750 milyon dolar yatırım yapmak kaydıyla Yılport Tüm ortaklık devraldı. İmzaların peşinden, 90 gün süreceği öngörülen devir teslim dönemi başlatılmış oldu. Bir Türk şirketinin Ekvador'da icra ettiği en büyük yatırım olarak kayda geçen ayrıcalık anlaşması, devlet-özel sektör iş birliğinin bir örneğini temsil ediyor. Sözleşmenin yürürlüğe girmesiyle Yılport Tüm ortaklık, dünyanın 8 ülkesinde 21 terminal operasyonundan gelen limancılık birikimini Puerto Bolivar'a aktaracak. Puerto Bolivar, dünya standartlarında üstün hizmet verecek ve Latin ABD'nın en büyük konteyner terminaline dönüştürülecek.

EN BÜYÜK GEMİLER LİMANA YANAŞACAK

Puerto Bolivar Limanı hâlihazırda meyve ve deniz ürünlerinin ticareti için kullanılıyor. Yılport, limanın genişletilmesi ve modernizasyonu için toplam 750 milyon dolar yatırım meydana getirecek. Geliştirme projesi 5 fazda tamamlanacak. 3 sene sürmesi planlanan ilk fazda 230 milyon dolar bedelle limanın derinliği 10 metreden 14 metreye, peşinden 17 metreye çıkartılacak. 450 metrelik yeni bir iskele inşa edilecek. Çağıl ekipmanlar ve vinçler ile liman donatılacak. Bu sayede dünyanın en büyük konteyner gemileri limana yanaşıp hizmet alabilecek. 5 yatırım fazının tamamlanmasıyla limanın senelik konteyner elleçleme kapasitesi 2 milyon 500 bin TEU'ya erişecek. Böylece liman, Latin ABD'nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki en büyük ve en gelişmiş konteyner terminali olacak.

EKONOMİ GÜNLÜĞÜ:

Türktraktör traktör üretiminin yüzde 71'ini karşıladı

TürkTraktör, senenin ilk yarısında 214 milyon TL net kâr yakaladı. Firmanın ilk yarı sonuçlarına ait düzenlenen basın toplantısında konuşan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, gerçekleştirdikleri üretimle Türkiye’nin toplam traktör üretimin yüzde 71'ini karşılarken, 130'dan fazla ülkeye gerçekleştirdikleri satışlarla da traktör ihracatının yüzde 90'ını yaptıklarını söylemiş oldu. Votta, “Türkiye'de Türk mühendislerimizin geliştirdiği yerli traktör motorun üreticisi olarak, senenin başından bu yana Ankara fabrikamızın üretim hattından çıkardığımız 22 bin 106 motor ile beraber 400 bininci motorumuzu da ürettik” dedi. TÜİK'in açıklamış olduğu sayılara bakıldığında, 2016 yılının ilk 5 ayında yurt içi traktör pazarının bundan önceki yıla gore yüzde 15 büyüyerek 28 bin 685 adede yükseldiğini bildiren Votta, Türkiye'nin bütün dünyada satılan traktör adedi bakımından 4'üncü büyük pazar konumunda olduğunu kaydetti.

Aras hisselerini geri istiyor

Aras Kargo, Austrian Post ile ortaklığını idame ettirmek için müsait zemin olmadığını belirterek, firmanın yüzde 25'lik hissesini geri alma teklifini yineledi. Aras Kargo CEO'su Evrim Aras icra ettiği açıklamada, Austrian Post'un şirketinden tamamen çekilmesini istediğini belirtti. Son dönemdeki siyasal gerilimlerin, Aras Kargo'nun kurucu ailesiyle Avusturyalı firma arasındaki sorunları artırdığı belirtiliyor. Avusturyalı firma tarafınca haziran ayında meydana getirilen açıklamada, firmanın 2013 yılından bu yana elinde olan hisselere ilaven yüzde 50'lik pay alımı daha yapma ihtimalini değerlendirdiği belirtilmiş ama bu Aras Kargo tarafınca reddedilmişti.

D'S Damat, İSO 2'nci 500 listesinin ikincisi oldu

Orka Tüm ortaklık’in bir kuruluşu olan D’S DAMAT / Orpa Marketing, İstanbul Endüstri Odası tarafınca her sene düzenlenen “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Endüstri Kuruluşu-2015” araştırmasında bundan önceki yıla gore 118 basamak birden yükselerek ikinci oldu. Firma, 223.67 milyon TL üretimden satışı ile ikincilik yakaladı. Orka Tüm ortaklık Idare Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, gerek altyapı gerekse insan kaynağına muazzam yatırımlar gerçekleştirdiklerini, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Endüstri Kuruluşu araştırmasında elde ettikleri başarının bunun bir yansıması bulunduğunu söylemiş oldu. Gelecek beş yılda hedeflerinin iki buçuk kat büyümek olduğuna değinen Orakçıoğlu, “Bunu da ihracatımızı ve yurt dışındaki mağaza sayımızla yurt dışındaki etkinliğimizi arttırarak yapmayı planlıyoruz. Bu sene sonuna kadar açılacak mağaza sayısı, yılbaşındaki amacımız olan 25’i geçip 50’ye ulaşacak. Yılsonunda 60 ülkede toplam 100 mağazaya ulaşacağız. Yurtiçi ile beraber sene nihayetinde toplam mağaza sayımız 300’ü aşacak. 2016 senesinde ihracatımızı iki kat arttırarak 20 milyon dolara ulaşacağız. Ciroda ise bu yılsonunda 500 milyon TL hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Türk kozmetiğine kapı kapanıyor

İran’a yönelik internasyonal ambargonun kalkmasıyla en çok heyecanlanan sektörlerden kozmetikte hayal kırıklığı yaşanıyor. İran’ın Türk kozmetik firmalarından ülkeye ithal edilecek mamüller için istediği izin şartları giderek ağırlaşıyor. Hâlihazırda İran’a ihracat yapma izni olan firmaların süreleri 2 ay içerisinde doluyor. Yeni ürün izin başvurusu ise kabul edilmiyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Donanması (İKMİB) Idare Kurulu Başkanı Murat Akyüz, bütün girişimlere karşın alınan karardan hemen hemen vazgeçilmediğini ve devam etmesi niteliğinde İran’a kozmetik ihracatının duracağını ifade etti. Türkiye’nin 2015 senesinde İran’a kozmetik ihracatı 68 milyon 798 bin dolar oldu. 2016 yılının 7 aylık döneminde meydana getirilen ihracat ise 50 milyon dolar seviyesinde. İran, 2015 yılı geneli ve 2016 Ocak-Temmuz periyodu kozmetik ihracatımızda ikinci sırada içeriyor. Geçtiğimiz sene 1 milyar 98 milyon dolarlık kozmetik ihracatında İran’ın oranı yüzde 6.3 olurken, 2016’nın 7 aylık dönemindeki 588 milyon 407 bin dolarlık ihracattaki oranı ise yüzde 8.5 olarak gerçekleşti.

Rus pazarına Ukrayna'dan açıldı

Jakuzi, küvet, kabin, el duşu üretim fabrikasına haiz SRC Yapı, yurt dışı satış kanallarına, dünyanın en büyük yapı marketi Ukrayna Epicenter'ı ekledi. Epicenter’ın, ülke genelinde 78 mağazası bulunuyor. Src Yapı A.Ş. Idare Kurulu Başkanı Abdurrahman Şoför, “Rus pazarına açılma politikamıza müsait bir antak kalma yaptık. Yaptığımız antak kalma doğrultusunda bu sene ortalama 10 milyon dolarlık bir satış amacımız var” dedi.

Batı seçenek Rusya ise mecburiyet

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye ile Rusya arasındaki yakın birlikteliğin seçenek değil, mecburiyet bulunduğunu söylemiş oldu. Alkin, "Eskiden batı mecburiyet, Rusya seçenekti. Şimdi tam tersi olarak Türkiye-Rusya beraberliği mecburiyet, Batı ise seçenek halini aldı" dedi. Türkiye'nin Tanzimat Fermanın'ndan bu yana yüzünü Batı'ya çevirmeye çalıştığını, Avrupa ile oldukça uzun zamandır nişanlılık yaşadığını anlatım eden Prof. Alkin, "Avrupalı siyasetçilerin tutumuyla AB'nin müessese felsefesinden giderek uzaklaşması, kendi iç siyasetlerinde yaşadıkları sıkıntılarda Türkiye'yi iç siyaset malzemesi yapmaları nedeniyle Türkiye'yi talep eder istemez başka müttefikler aramaya itti. 2015 kasım ayında süregelen tayyare krizinden ilkin Rusya en ciddi müttefikimizdi. Ama bu krizin faturası sorumlularına kesinlikle kesilecektir. Dün meydana getirilen toplantıdan sonrasında da hem Türkiye'nin aynı zamanda Rusya'nın bu mevzunun takip edeni olacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.
Kerem Alkin, krizden ilkin iki ülke arasındaki ticaretin 40 milyar dolara koştuğunu, Türkiye'nin ihracatının 7 milyar dolardan 2-3 milyar dolara gerilediğini, müteahhitlik sektörünün 64 milyar dolara ulaştığını hatırlattığı açıklamasında, 2017 itibarıyla müteahhitlik sektörünün senelik 10 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini altını çizdi. Alkin, Rusya ve İsrail yakınlaşmalarının da dünya barışına, dolayısıyla refaha katkı yapacağını da dile getirdi.

Rusya tesiri doları, 2.95 TL'nin dibine çekti

Internasyonal kredi derecelendirme firması Moody's'in Türkiye'nin kredi notunda değişim yapmamasının peşinden, Rusya ile ekonomik ilişkilerin düzeltilmesine dönük adımların etkisiyle dolarda düşüş sürüyor. İki ülke liderinin görüşmesinin peşinden ilişkilerin eski seviyesinin üstüne çıkarılacağına dair açıklamalar, doları 2.95 TL'nin dibine çekti. Dün güne 2.96 TL'nin üstünde süregelen dolar, iş dünyasının açıklamalarıyla tekrar 2.95'lere geriledi. Dolardaki düşüşte, geçtiğimiz cuma gece yarısından sonrasında Moody's'in Türkiye'yi şimdilik pas geçtiğini açıklamasının da tesirinin olduğu açıklandı. Uzmanlar, teknik açıdan dolarda 2.9380 ile 2.9550 TL arasındaki seviyenin yardımcı, 2.98 TL'nin de mukavemet olduğu tahmininde bulunuyor.

İş dünyasında Rusya umudu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya'ya bitirdikleri ziyaretin, hem de hükümetin ihracatçı için attığı adımların kendilerine ümit aşıladığını söylemiş oldu. 'İhracatçıya Yeşil Geçişlik' taleplerinin yasalaşmasını pozitif bulduklarını dile getiren Büyükekşi, "Gerek Cumhurbaşkanımıza, gerekse Başbakanımıza ihracatın yukarıya taşınması adına arz ettiğimiz taleplerimizin içerisinde yeşil geçişlik da vardı. Bizim için fazlaca önemliydi. Bunların yanı sıra OHAL döneminde yatırım ve ihracat benzer biçimde mevzularda oldukça ciddi kararlar alınıyor. Bütün bu zorlu dönemde ekonomiyi hiç gündemden düşürmeyen hükümetimize teşekkür ediyoruz" dedi.
Rusya'ya ihracatın yüzde 60 gerilediğini, sadece yeni dönemde bu kayıpların telafi edileceği inancını taşıdıklarını dile getiren Büyükekşi, "Bilhassa yaş sebze ve meyve ile tekstilde yüzde 80'e varan kayıpların giderilmesi muazzam. Bu senenin kalanında kayıplarımızı telafi edip 2017'ye oldukça daha süratli gireceğiz" diye konuştu.

İlk anda 2.5 milyar doların önü açıldı

Rusya ile süregelen yeni dönemde en faza umudu müteahhitlik sektörü taşıyor. Türkiye Müteahhitler Donanması Başkanı Mithat Yenigün, 1988'den bu yana Türk şirketlerin ülkede 65 milyar dolarlık proje üstlendiğini söylemiş oldu. Limak Tüm ortaklık Idare Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin Türk şirketlerin kazanılmış olduğu 2.5 milyar dolarlık işin önünü açtığını belirterek, "İşler daha da hız kazanacak. 2017’den daha da umutluyuz" dedi.

Benzine 5 kuruş zam geldi

Doların 3 TL'nin dibine gerilemesine karşın petrolün varil fiyatının 45 dolarda seyretmesi üstüne benzine 5 kuruş zam yapılmış oldu. Yeni ayarlama ile Ankara'da litresi yaklaşık 4.35 liradan satılan benzinin fiyatı 4.40 lira oldu. İstanbul'da ise bir litre benzin 4.31 TL'den 4.36 TL'ye yükselecek. Cuma günü de motorinin litre fiyatına 4 kuruşluk zam yapılmıştı.

"Harcayacak oldukça kurşunumuz var"

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, makro ithiyati tedbirlerde gevşeme beklediklerini söylemiş oldu. Ateş, bunların birincisi munzam karşılığının düşürülmesi olabileceğini, bu düzenlemenin bankacılık sektörünü rahatlatacağını ve ucuz kaynak sunma imkânlarını artıracağını beyan etti. Kredi kartları ve tüketici kredilerinde taksit sayısının uzamasının mühim bulunduğunu dile getiren Ateş, “Sadece daha önemlisi kredi kartı asgari ödeme limitlerinin yüzde 40'tan aşağıya çekilmesi dirimsel noktadır. Kamudan maaş alanların kredilerinde batık var. Vadelerin uzatılması onlar ödeme kolaylığı sağlayacak. Gelirin dört katı ile limit sınırlamasının yukarı çıkarılması lazım. 7-8 kata çıkartmak lazım” dedi. Ekonomiyi ısındırmak icap ettiğini ve Türkiye'nin minimum yüzde 3-4 büyümesi icap ettiğini dile getiren Ateş, “Türkiye'nin cebinde harcayacak oldukça kurşun var. Makro ithiyati tedbirler o denli sıkı ve küresel anlamda baktığımızda vakti de oldukça öne alındı. Bunlara şimdi elastikiyet tanınma dönemleridir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir