Nükleerde gaza basılıyor

İsmail Ebedi ANKARA

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın haziran nihayetinde Çin’de imzaladığı ortaklık anlaşması sonrası, mühim bir adım da TBMM’de atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, zamanı Rusya gezisinde, "Akkuyu Nükleer Santrali hikayesinde çalışmaların hızlandırılması" yönünde varılan mutabakatın peşinden, Çin’le yaptığı anlaşma da Meclis onayından geçti. Antak kalma, nükleer enerji santralleri ve inceleme reaktörlerinin saha etüt faaliyetlerinden tasarımına, inşasından işletmeye alınmasına ve işletilmesine kadar süreçleri kapsıyor. Ek olarak, santralin modernizasyonu, deneme edilmesi, bakımı, kullanılmış yakıt yönetimi ve sökümü de iş donanmasına dahil olacak.

BARIŞCIL KULLANIM İÇİN

Türkiye ve Çin, nükleer enerjinin barışçıl kullanımlarında temel ve tatbiki ARGE yapabilecek. Nükleer minerallerin araştırılması, madenlerden çıkarılması ve bertarafı hikayesinde iş donanması yapılacak. Antak kalma ile bilhassa yenilikçi reaktör ve yakıtla alakalı teknolojilerin müşterek geliştirilmesini de kapsıyor. Bu çerçevede, emniyet, yayılmayı önleme, ekolojik sağlamlık ve ekonomik faaliyet hikayelerinde emekler gündemde. İnsan kaynaklarının geliştirilmesi de anlaşmanın maddelerinden biri. Türk mühendisler daha ilkin Rusya ve Japonya’ya gitmişti. Benzer bir emek verme Çin’le de yapılabilecek.

Akkuyu da hızlanacak Sinop seneye başlamış olacak

Çin'le anlaşmanın imzalanması, öteki santrallerde de dönemi hızlandıracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün icra ettiği Rusya ziyaretinde, Akkuyu Nükleer Güç Santralinde (NGS) çalışmaların tekrar hızlandırılması sonucu çıkmıştı. Sinop’ta ise Japonya, Fransa ve Türkiye’den oluşacak konsorsiyumun işleteceği santralin inşasına gelecek yıl başlanacak. İbrenin Çin’den yana olduğu üçüncü santral için de lüzumlu analizlerin yapılmasının peşinden zeminin netleşmesi ve anlaşmaların yapılması öngörülüyor. Üçüncü santralin yeriyle alakalı İğneada üstünde durulduğu kaydediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir