Egemen Bağış: “Türkiye’nin ‘One Minute’ demesini kaldıramadılar”

Demokrasi Nöbeti’nin son gününde Bölme Meydanı’nı dolduran vatandaşlarla bir araya gelen Eski Avrupa Donanması Bakanı ve Başmüzakereci Hâkim Bağış burada bir konferans yapmış oldu.15 Temmuz akşamı halkın üstüne sürülen tankların hasım bir ülkeye ilişik olmadığını anlatım eden Hâkim Bağış, "15 Temmuz’da üstümüze sürülen tanklar, bizlere kurşun yağdıran helikopterler, meclisimizi bombalayan cenk uçakları ne Ermenistan’a aitti ne Yunanistan’a. Ne de bir hasım ülkeye. Onlar sizin vergilerinizle satın alınmış sizlere ilişik olan silahlardı. Fakat onları kullananlar haindi, şerefsizdi, alçaktı. Bunlar paralel ihanet çetesinin haşhaşi mensuplarıydı" gibi konuştu.

Çaldıkları KPSS sorularıyla paralel ihanet çetesi tarafınca devşirilenlerin savcı, hakim, asker ve polis yapıldığını vurgulayan Bağış, "17 Aralık’ta Halk Bankası’nın ülkemize kazandırdığı milyarlardan rahatsız olan dış güçler bu haşhaşilere bir kumpas kurdurttu. Ne acıdır ki Halk Bankası’ndan görevli olan bakanın ismi bile geçmedi fakat Halk Bankası’yla en küçük bir bağlantısı olmayan dört bakan ve günün Başbakanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı hedeflediler. Fakat Tanrı o şekilde büyük ki, her şey gün benzer biçimde ortaya çıkmaya başladı.

Bu haşhaşiler geçmişte, o devşirdikleri evlatları, çaldıkları KPSS sorularıyla devlete soktular. Savcı yaptılar, hakim yaptılar, asker yaptılar, polis yaptılar. Ve o elemanları vasıtasıyla ülkede kumpas üzerine kumpas kurdular. Kendi elemanları süratli yükselebilsin diye onlardan olmayanlara karalama kampanyaları düzenlediler. Aleyhlerinde danışma raporları düzenlediler. Bunlar ömürlerini terörle mücadeleye adamış komutanlarımıza 'darbeci' dediler, 'terörist' dediler, onları içeri tıktılar. Türkiye’nin güzide futbol takımlarını ele dercetmek için onlara 'şikeci' dediler, Türkiye’yi UEFA nezdinde, FİFA nezdinde yasaklatmaya kalktılar. Türkiye’nin güzide iş adamlarına 25 Aralık’ta bin bir türlü iftirayla kumpas kurup hapse atmaya kalktılar. 15 Temmuz’da da milletin üstüne tankları sürdüler" diye konuştu.
Konuşmasında batı ülkelerini eleştiren Bağış, "Kıymetli kardeşlerim, bu tarz şeyleri yöneten üst aklın derdi ne biliyor musunuz ? 1960’ta rahmetli Menderes’i asan zihniyetle, 1980’de rahmetli Özal’ı zehirleyen zihniyetle, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı şehit etmek için oteline 40 adet komando gönderen zihniyet içinde hiç bir ayrım yoktur. Ne vakit Türkiye güçlenirse, ne vakit Türkiye palazlanırsa bu zihniyet rahatsız olur. Şu sebeple bu tarz şeyleri alıştıkları eski bir Türkiye var. O alıştıkları ne biliyor musunuz ? Çantada keklik, bağlaşık. Doğrusu NATO emredecek, batı emredecek Türkiye yerine getirecek. Oysa Türkiye son dönemde 'benim yöresel hassasiyetlerim var, milli çıkarlarım var, vatandaşlarımın çıkarları var' demeye başladı. Türkiye özetle bunlara ne dedi biliyor musunuz ? ‘One Minute’ dedi. Türkiye’nin ‘One Minute’ demesini kaldıramadılar" ifadelerini kullandı.
Hâkim Bağış, 15 Temmuz'da milletin kenetlendiğini vurgulayarak, "15 Temmuz’dan beri görüyoruz ki, bu milletin bu milleten başka dostu yoktur. Hamdolsun bu adiler, bu hainler, bu haşhaşiler darbe ve işgal hikayesinde çuvalladılar, başaramadılar. Fakat haklarını vermek lazım bir mevzuda başarıya ulaşmış oldular. O da nelerdir biliyor musunuz ? Bu milleti kenetlediler" dedi.Hâkim Bağış konuşmasının peşinden vatandaşlarla bir araya gelmiş olarak resim çektirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir