Cumhurbaşkanı: Putin aradığında duygusaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zamanı Rusya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

‘PUTİN ARADIĞINDA DUYGUSALDI’

-Sayın Putin, 15 Temmuz’da yaşanmış olan vakayla alakalı size ne sordu?

Darbe ile alakalı mevzuda beni derhal ertesi gün esasen aramıştı. “Orada duygusaldı” da diyebilirim kısaca. Darbe ile alakalı değerlendirmesinde, anında buna karşı tepkilerini koyduklarını beyan etti. “Bu mevzu ile alakalı olarak, böyle birşeyi tasvip etmemiz mutlaka olası değildi. Nelerdir, iyi mi oldu; bu tarz şeyleri sormadan, derhal sizi aramak durumundaydık. Bu sebeple o şekilde yahut bu şekilde, aramızdaki dostluğumuz bunu gerektirirdi. Ikimiz de bunun gereğini bunu yaptık” dedi.

‘İSTİHBARATTA BARDAĞIN DOLU TARAFINI GÖRMEMİZ LAZIM’

-15 Temmuz gecesinden sonrasında devletin tekrar yapılandırılması hikayesinde başta TSK olmak suretiyle KHK’lar çıkarıldı. Sadece en fazlaca üstünde durulan konulardan biri danışma zafiyetiydi. Gündemde, danışma yapılandırmasıyla alakalı KHK var mı?

Bu mevzuda MİT bir emek verme yapmış oldu. Şimdi jandarma ve güvenlik danışma artık İçişleri Bakanlığı’na bağlandığı için bunlarla alakalı olarak da yeni bir düzenlemeye gidiliyor. MİT doğal kendini ağırlıklı olarak daha fazlaca tekrar dış istihbarata verecek. Fakat dış istihbaratın iç istihbaratla hiç bir bağlantısı yoktur denilemez. İçeriden başlayıp dışarıda kovalarsın, dışarından alıp içeride takip edersin. İstihbarat zafiyetinden laf ederken, sıfır hatayla yahut sıfır yanlışla çalışan bir danışma örgütü esasen yoktur. Dolayısıyla bu meselede bardağın dolu tarafını da görmemiz lazım. Kısaca bugüne dek yapılma başarıya ulaşmış birçok operasyon var. Onun için buradaki hatadan ders alarak, ders çıkararak, nerede yanlışlar yaptık, ne benzer biçimde eksiklerimiz yanlışlarımız var doğal ki üstünde duruyorlar ve onun için de yeni bir emek verme modelini dostlar bizlere getirdiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir