Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bankalara uyarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyaretinden sonrasında, ihracatçılarla bir araya geldi. Konuşmasına, 15 Temmuz girişiminde halkın mücadelesini, birliğini, iş dünyasının işine daha sıkı sarılmasının, vatandaşın bu süreçte 11 milyar dolarını TL’ye çevirmesinin önemine işaret ederek süregelen Erdoğan, bu süreçte bankalara da vazife düştüğünü beyan etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 16 Temmuz'da Panama ve Guatemala'ya göndereceği heyetin gidişini iptal etmeyerek işine dört elle sarıldığını vurgulayan Erdoğan, buna tahsisat finans sektöründe birtakım engellemelerin olduğu bilgisini, sert laflarla eleştirdi: "Fakat amme bankası, fakat hususi banka. Şayet bu periyodu fırsata çevirmeye kalkarlarsa ikimiz de devlet olarak gereğini yaparız ve onlar da sonrasında kapımızı basit basit açamazlar, çalamazlar. Milletin parasıyla çalışıyorsunuz, milletin parasıyla çalıştığınız bu şekilde bir dönemde şayet kalkıp da bu ülkede yatırımcımızın önünü açmaz, onu daha da daraltır ve derhal sıradan bir vakada 'geriye çağırma' benzer biçimde bir anlayışın, mantığın içine girerse, kusura bakmasınlar aleni ve net söylüyorum ben bunu 'ihanet' diye değerlendiririm."

500 MİLYARA DOĞRU

Finans sektörünü çağrı edip bu mevzuları değerlendireceklerini de söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah bir taraftan yeni pazarlara daha sıkı haiz çıkarak, öteki taraftan kaybettiğimiz pazarları tekrar kazanarak 2023 senesinde 500 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.

Bu süreçte her insanın bu örgütü temizlemede üstüne düşeni şikayetçi sıfatıyla yapmasını istedi ve "Onlar bu ülkeyi değil, bizler onları çökerteceğiz. Bu milletle birlikte" dedi.

2016'nın ilk 7 aylık ihracatının 80.5 milyar dolara ulaştığını da anlatım eden Erdoğan, sene sonu rakamlarının, geçen yılı aratmayacağına inandığını söylemiş oldu. Rus tarafıyla fazlaca iyi bir müzakere yaparak 100 milyar dolarlık tecim hedefi açıkladıklarını hatırlatan Erdoğan, "Türkiye 2023 hedefine, 15 Temmuz sabahı olduğu için oldukça daha yakındır. Ülkemizi çökertmek için oynanan oyun, devre tarihimizin en büyük birliğini, beraberliğini, dayanışmasını gerçekleştirmemize hamdolsun vesile olmuştur. Her olanda hayır vardır" ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir