Bakan son durumu açıkladı! 76 bin…

Ala, TV NET canlı yayınına katılarak gündeme ilişki soruları yanıtladı.

Fetullahçı Terör Örgütü ile savaşım kapsamında son sayıları aktaran Ala, "Şu an itibarıyla görevden uzaklaştırılan personel sayısı 76 bin 100 civarında. Gözaltına alınan, şu anda gözaltı işlemleri idame eden 5 bin 171, tutuklu sayısı ise 16 bin 899." dedi.

Ala, adli denetim şartıyla özgür bırakılanların 7 bin 173, özgür bırakılanların ise 3 bin 601 birey bulunduğunu dile getirdi. Askerlerden 9'u general 190 personelin firari bulunduğunu vurgulayan Ala, firari polis sayısının ise 96 bulunduğunu, bunların 47'sinin müdür seviyesinde olduğunu bildirdi.

Fazlaca ağır bir ihanetle yüz yüze kalındığını dile getiren Ala, bu mevzuyla ilişkileri tespit edilenlerin görevlerinden uzaklaştırıldığını dile getirdi. Ala, "Tutuklananlardan 3 bin 83'ü polis, 7 bin 248'i asker, 2 bin 288'i hakim-savcı, 119'u mülki yönetim amiri, 4 bin 161'i de sivil." dedi.

– Hususi Harekata 10 bin polis alınacak

Kamuya yılda 150 bine yakın personel alındığını belirten Ala, İçişleri Bakanlığı olarak şu anda 10 bin polis alımı için ilana çıkıldığını söyledi.

Ala, "Yeni Kanun Hükmünde Kararname ile inşallah onu da düzenleyip çıkaracağız, ilana çıkacağız. Ek olarak bir 10 bin birey daha hususi harekat çalışanı alacağız. Toplamda 20 bin birey alacağız ekibe." diye konuştu. Ala, alımların KHK ile yapılacağını bildirdi.

Görevden alınan belediye başkanları

Ala, bilhassa Şark ve Güneydoğu Anadolu'da belediyelere kayyum atanmasına yönelik bir emek verme olup olmadığına yönelik sual üstüne, şirketlere kayyum atandığını hatırlatarak, belediye başkanlarından terörle ilişkisi tespit edilenlerin, terör örgütü lehine çalışanların görevden uzaklaştırıldığını söylemiş oldu.

Yeni bir tertip hazırladıklarını belirten Ala, şu şekilde konuştu:

"Bugün Mecliste görüşülüyor, doğrusu Meclise gönderildi. Orada, yetkili merci İçişleri Bakanlığı, belediyeler için valilik, belediye başkanlığı seçilme yeterliliğine haiz insanoğlu arasından, tekrar oradaki insanoğlu arasından, vatandaşlar arasından belediye başkanı atayacak. Kalan zaman için görevlendirecek. Ne kadar zaman kalmışsa seçime, o tahkikat sonuçlanıncaya kadar belediye başkanı seçilme yeterliliğine haiz kişiler arasından yetkili mercilerce görevlendirme yapılacak, belediye başkanlığı için yahut belediye meclis üyeliği için. Bu şekilde eğer olmazsa tekrar oradan birini organize ediyor terör örgütü, oradaki belediye meclis üyeleri istemese bile tehdit ediyor ve istediğini seçtiriyor. Aynı usul devam ediyor. Buna göz yumulamaz."

– Demokrasi nöbetleri

Demokrasi nöbetlerinin bugün itibarıyla sona ermesinin, tehlikenin geçmiş olduğu anlamına gelip gelmediğine yönelik soruya tahsisat da Ala, hassasiyetin hep varolacağını belirterek, "Yakın vehamet geçmek suretiyle diyelim. Şu sebeple birçok tertip yaptık, yapıyoruz." dedi.

Ala, sistem topyekun değiştirilip, kurumlar demokratikleştirilmezse, önümüzdeki dönemde, 5-10 sene içerisinde bir kalkışma, darbe hareketi olabileceğini, bu nedenle darbe imkanını ortadan kaldıracak düzenlemelere ağırlık verildiğini bildirdi. Yapılması ihtiyaç duyulan daha fazlaca iş bulunduğunu özetleyen Ala, reformları ardı ardına yapmak niteliğinde olduklarını dile getirdi.

Jandarma ve Kumsal Emniyet Komutanlığının görevlerinde, rütbelerinde ve üniformalarında bir değişim olup olmayacağına yönelik sual üstüne Ala, rütbelerde bir değişim olamayacağını bildirdi.

Ala, sadece rütbelere kimin atanacağına sivil otoritenin karar vereceğini dile getirerek, emniyetteki uygulamanın bu kurumlar de ilgilendiriyor olacağını söylemiş oldu. Jandarmanın üniformasının değişeceğini bildiren Ala, "Daha sivil bir üniforma olacak. Önümüzdeki yıl jandarma yeni giysisiyle vazife meydana getirecek." dedi.

Ala, giysi çalışmasının bittiğini sadece hemen hemen görme fırsatı bulamadığını söylemiş oldu.Polisin silahlarının güçlendirilmesi hikayesinde bir büyüme olup olmadığına yönelik sual üstüne de Ala, "Poliste de hakikaten terörle savaşım edecek yahut içeride bir hücum ihtimaline karşı daima balans unsuru olabilecek silahlar olmalı. Jandarmada, poliste, Kumsal Emniyet'te, TSK'da, ayrı ayrı Türkiye'nin gereksinim duyduğu silahlar olacak, ağır silahlar da olacak." diye konuştu.

Ala, darbe girişimin yaşandığı gece TBMM'ye ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne MİT'teki düşük menzilli füzeleri yönlendirdiklerini belirterek, uçaklara karşı bu füzelerle ateş edilerek tahsisat verildiğini söylemiş oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir