Avrupa’dan İslam’a savaş

Almanya ve Fransa son yıllarda artan ‘islamofobi’yi kurumsallaştırmaya hazırlanıyor. Terör örgütü DAEŞ ile bağlantılı olduğu iddia edilen kişilerce işlenen suçları bahane eden Almanya ile Fransa, sert yasalar ve lafda reformlarla Müslümanları ‘denetim altında’ tutmak istiyor. Almanya İçişleri Bakanlığı’nın 18-19 Ağustos’ta Berlin Açıklaması adıyla kamuoyuna deklare etmeye hazırlandığı eskiz metinde, polis sayısının artırılmasından çifte vatandaşlık hakkının iptaline, burka ve çarşaf yasağından camilere finansal yardımcı yasağına kadar bir takım değişim öngörülüyor. Fransa hükümeti de ‘İslam’da düzeltim’ projesiyle ülkedeki camilerin ve Müslümanların toplumsal faaliyetlerini ‘Fransa İslamı Vakfı’ eliyle denetlemeyi planlıyor.

Terör olaylarının en fazlaca yaşandığı Avrupa ülkeleri olan Almanya ve Fransa, bunu ‘fırsata çevirme’ gerisinde. Saldırılar sonrası teröristlerin ‘İslam’la ilgisi olmadığı ortaya çıksa da, bu ülkelerdeki kamuoyunun dikkati İslam’a çekilmek isteniyor.

KOLN ETKİSİ

Çıkan yahut çıkması planlanan yasalarla çifte vatandaşlık hakkının iptali dahi kolaylaştırılıyor. Almanya’da Hristiyan Birlik Partilerine CDU/CSU mensup Bakanlar, Fransa’da da hükümet, o ülkelerde yaşayan Müslümanlara nazaran İslam’a kurumsal cenk açmış durumda. Almanya’da Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin bugünden bir takım tedbir açıklaması umut ediliyor. Burada en son Köln’de meydana gelen Darbeye karşı demokrasi mitingi sebebiyle çifte vatandaşlık tartışmaları alevlenmişti.

‘BAĞIMSIZ MÜSLÜMAN İSTEMİYORLAR’

Müslüman hakları savunucusu ve eski Fransa İslamofobi ile Savaşım Derneği (CCIF) Sözcüsü Yasser Louati, Fransız hükümetinin ‘İslam’da düzeltim’ projesini sert bir üslupla eleştirdi. Hükümetin bu proje ile hatalarını örtmeye çalıştığını anlatım eden Louati, “İslam’la terör içinde bağ var algısı yapmaya çalışıyorlar” dedi. Düzeltim projesinin ‘sömürge zamanlarını’ hatırlattığını anlatım eden Louati, “Fransız hükümeti bağımsız Müslüman istemiyor” gibi konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir